Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 10. 2009

Sestavení a uvedení do provozu
 

Celá meteostanice je dodávána v rozloženém stavu v pěkné barevné krabici o rozměrech 42 x 38 x 14cm. Komponenty jsou účelně rozloženy v "ekologické" kartonové v krabici typu „na vajíčka“. 

Prvním krokem bylo sestavení venkovních senzorů. Celá operace trvala asi 15 minut (i s následným přečtením podrobného montážního návodu, pro kontrolu, kdyby náhodou něco ;-) Je zapotřebí přišroubovat nosná ramena k instalační tyči a na ně nainstalovat vlastní čidla. Nejdůležitější je správně spojit senzory s vysílačem. 

Senzor rychlosti větru se připojí pomocí vodiče zakončeného „telefonním“ konektorem (RJ11) do senzoru směru větru a vodič ze senzoru směru přímo do vysílače. Také vodič ze senzoru množství srážek se zapojí do vysílače. 

Vysílač slouží nejenom ke komunikaci s displejem, přímo v něm je umístěn i senzor teploty, relativní vlhkosti a atmosférického tlaku. Vysílač je také nutno vybavit 2ks alkalických baterií typu AA - takových, které budou dobře snášet chladné teplotní podmínky v místě instalace. 

Při instalace senzorů je nutné dodržet základní pravidla. Větrná čidla a srážkoměr musí být umístěny ve volném prostoru, aby případné předměty v okolí neovlivňovaly proudění vzduchu. Naopak vysílač s vestavěnými senzory by měl být umístěn ve stínu a dostatečně daleko od možných tepelných zdrojů, aby měření bylo co nejpřesnější. Pro případné oddělené umístění čidel jsou připojovací vodiče čidel dlouhé 3m. My jsme všechna čidla instalovali na tyč a tu připevnili dodanými SK páskami k zábradlí venkovního schodiště ve stínu budovy. 

Oživení vnitřní části bylo jednoduché. Po vložení 3 „tužkových“ baterií a zapnutí přístroje ihned „naskočil obraz“. Nyní bylo nutné spárovat vnitřní i vnější část, aby přenos dat probíhal bez problémů. 

Párování je jednoduché, nového majitele ale může zaskočit, protože první minuty se na displeji neobjeví žádná data z vnější části. Je potřeba nejdříve zapnout vnitřní část (nejlépe přenesenou poblíž části vnější, aby se eliminovaly případné problémy s dosahem vysílače) a až po ní část vnější. Vše je dobré provádět pro jistotu ještě před instalací venkovních čidel na konečné místo. 

Po rozsvícení červené kontrolky uprostřed vnější jednotky se vysílač pokusí spojit s vnitřní jednotkou a současně synchronizovat rádiem řízené hodiny (RCC), které jsou součástí vnější jednotky, se signálem DCF (signál z atomových hodin vysílaný od Frankfurtu nad Mohanem v Německu na kmitočtu 77,5kHz). Po úspěšném sesynchronizování kontrolka 5x blikne a na vnitřní části se automaticky nastaví správný datum a čas a zobrazí se symbol RCC. 

Pokud nedojde k synchronizaci RCC během prvních 5 minut (POZOR, to je čas kdy vysílač během příjmu RCC neprovádí datový přenos do displeje a nejsou tedy zobrazeny venkovní hodnoty!), vysílač se pokusí o detekci každou následující hodinu – až do okamžiku úspěšné synchronizace. Samozřejmě, časové údaje lze nastavit i ručně, ale na území ČR je tato dlouhovlnná stanice přijímána (až na výjimky) bez problémů (více informací na Wikipedii a na oficiálních stránkách DCF77).

V levé horní části je zobrazena vnitřní teplota (°C nebo °F) a vlhkost (čidla jsou součástí vnitřní jednotky), pod nimi jsou venkovní hodnoty. Údaj o venkovní teplotě lze zaměnit za rosný bod nebo pocitovou teplotu, která je dopočítávána v závislosti na větrných podmínkách. Níže je uvedena tendence neboli předpověď počasí (jak ji znáte z panáčků - holčičky a chlapečka - po babičce), vycházející z tendencí změn atmosférického tlaku. Citlivost reakce této změny lze nastavit pro oblasti s častou změnou tlaku v rozsahu 2 až 4 hPa, popř. pro bouřkové oblasti u symbolů déšť a zataženo 3 až 9 hPa. 

Vedle předpovědi je zobrazena aktuální hodnota atmosférického tlaku (v jednotkách hPa, inHg nebo mmHg). Tlak je zobrazován buď absolutní nebo jako relativní (tlak v měřeném místě přepočítaný na tlak u hladiny moře a teplotu 0oC, který je možné brát jako referenci pro vývoj počasí nezávisle na nadmořské výšce místa měření). Pod číselnou hodnotou tlaku je vidět jeho historie za posledních 12 nebo 24 hodin. 

Vpravo nahoře je zobrazena růžice udávající aktuální směr větru. Vlevo pod ní vlevo je číselná hodnota rychlosti větru nebo jeho nárazu (udávaná volitelně v m/s, km/h, m/h = míle/hod, knot = uzlech, bft = Beaufortova stupnice). Vedle větrné hodnoty je údaj o dešťových srážkách (mm nebo palec) za hodinu, den, týden, měsíc nebo celkově od aktivace nebo resetu přístroje. Ve spodní části je úplně vlevo indikátor příjmu RCC, přesný čas (12 nebo 24 hodinový) a datum (v plném zobrazení nebo datum a týden popř. evropský či americký styl). A závěrem - úplně vpravo je kruhový procentuální indikátor stavu zaplnění paměti historickými naměřenými údaji. Interval ukládání hodnot do paměti je možný v rozmezí 5 až 30 min a od toho závisí i délka uložené historie (14 až 85 dní, protože kapacita paměti je 4080 uložených sad). 

Všechny požadované funkce lze vyvolat dotekem na displeji, kdy se aktivované místo zeleně podsvítí, rozbliká požadovaná funkce a můžeme provádět potřebné kroky. Pomocí dotykového displeje lze také nastavovat ALARM hodnoty pro jednotlivé veličiny, datum, čas atd., ve srovnání s ovládání vnitřní jednotky přímo z PC je to však poněkud zdlouhavé, proto jsme se této variantě příliš nevěnovali. Nastavovací postupy prostřednictvím displeje jsou podrobně popsány v přiloženém návodě.

 
 
Softwarové vybavení
 

Dodávaný software je známý EasyWeather verze 2.0 v anglickém, německém a dánském jazyce. Instalace proběhla naprosto bez problémů a zařízení na USB lince bylo ihned detekováno a po chvilce i stažena historická data z vnitřní jednotky (stažení kompletně zaplněné paměti přes USB trvá zhruba 2 minuty). 

Jak je zřejmé z obrázku úvodní obrazovky, jde o zobrazení aktuálního stavu měřených a počítaných veličin se základními historickými údaji (posledních 24 hodin, týden měsíc a celkově). 

Lze nastavit volby pro zobrazení na displeji, ale i v grafech a ve výstupních souborech. Za pozornost stojí střední část, umožňující povolit uživatelsky nastavené alarmy. Relativní tlak je potřeba jednorázově nastavit s ohledem na aktuální nadmořskou výšku a teplotu – buď vypočítaný podle barometrické rovnice, nebo (jednodušeji) změřený jiným měřidlem. 

V „Alarm“ okně lze nastavit dolní a horní hranice hodnot, které chceme sledovat ať již v exportních souborech, nebo prostřednictvím alarmu vnitřní jednotky. 

K dispozici je výčet maximálních a minimálních naměřených hodnot za období od zapnutí nebo resetu včetně časového údaje vztaženého k dané hodnotě. 

Grafy lze nejrůznějším způsobem modifikovat - jak v časové ose, tak i v zobrazované hodnotě a stylu, lze je exportovat do JPG formátu. 

K dispozici je historie dat, které je opět možné filtrovat podle přednastaveného období nebo podle vlastní definice. Data lze exportovat do textového formátu s různými oddělovači a v nastaveném pořadí nebo do XLS tabulky.

 
 
 
Výstup na web
 

Bylo by hříchem nevyužit propojení s počítačem pro export dat na vlastní internetovou stránku. K dispozici je několik variant. 

Na Internetu existuje množství webových služeb (jak českých, tak světových), do kterých lze exportovat naměřená data. Nejjednodušší tak je využít možnost přímého exportu dat v definovaném formátu do zvoleného adresáře, jehož obsah pak v pravidelných intervalech / časech odesíláte automaticky pomocí ftp, wgetu nebo jiné utility na server. 

Pro přímé vystavení naměřených dat na web však existuje i velké množství kompatibilních aplikací - z mnoha jmenujme například:

Cumulus od firmy Sandaysoft (http://sandaysoft.com/ ) – pro testovací účely jsme jej použili i my na adrese http://www.micronic.cz/meteo. Velmi pěkný a snadno modifikovatelný program, neumožňuje však větší variabilitu historických údajů, pouze 12 nebo 24 hodinový graf výčet rekordních naměřených hodnot.

Weather Display od Briana Hamiltona, demo je na
http://www.weather-display.com/windy/gb/grahamsbeach.htm

Existuje i webové řešení postavené na Linuxu (s možností využít jako webového a komunikačního serveru místo klasického počítače router s USB portem s alternativním firmware), pro nedostatek času jsme však neměli možnost jej vyzkoušet.

 
 
Zkušenosti z provozu
 

Po zhruba měsíčním testování v reálném (podzimním) provozu se meteostanice osvědčila. Celou dobu pracovala bez problémů, nutnosti restartu nebo jakékoliv údržby.

Vnitřní jednotce by se dalo vytknout ne zcela rovnoměrné a slabší podsvícení displeje, poněkud méně citlivá dotyková fólie nebo poměrně horší kontrast při pohledu ze stran. 

Vnější jednotce by slušel lepší antiradiační kryt teplotního senzoru (pokud není jednotka umístěna ve stínu, ukazuje zejména ráno při přímém osvětlení sluncem teploty vyšší oproti reálným o několik stupňů) a větší plocha sběrače čidla srážek. Na druhou stranu je potřeba říci, že podobné neduhy, kterými trpí i několikanásobně dražší amatérské meteostanice, se dají poměrně jednoduše řešit umístěním vnější jednotky do stínu, jak výrobce doporučuje, nebo třeba převráceným květináčem posazeným nad teplotní čidlo. 

K plusům je možné přičíst bezdrátový přenos dat, jednoduchou montáž, počet zobrazovaných veličin, velký dotykový displej s pěkným designem a hlavně možnost propojení s počítačem a webem prostřednictvím USB portu. To vše dělá z této stanice komplexní produkt, který – zvláště ve srovnání s „hračkami“ z hypermarketů, často prodávanými za podobné ceny - nabídne nesrovnatelně více.     

 
 
 
 
Co stanice W-8681 nabízí:

dotykový LCD displej hlavní části o rozměrech 147 x 110 mm, při dotyku podsvětlený LED diodami

vnitřní EEPROM paměť na 4080 záznamů

hodiny řízené signálem DCF-77 s možností manuálního nastavení

předpověď počasí na 12 až 24 hodin (slunečno, polojasno, oblačno, deštivo)

zobrazení relativního nebo absolutního tlaku, šipka tendence vývoje tlaku

graf vývoje barometrického tlaku za uplynulých 12 nebo 24 hodin

zobrazení barometrického tlaku v hektopascalech nebo mm/palcích rtuťového sloupce

zobrazení vnitřní a vnější teploty (°F nebo °C) a relativní vlhkosti (%)

zobrazení hodnoty rosného bodu

zobrazení hodnoty pociťované teploty vlivem větru (Wind Chill)

paměť na historické hodnoty maximální a minimální teploty a relativní vlhkosti s časem a datem záznamu

měření dešťových srážek (in nebo mm) za uplynulou hodinu, 24 hodin, týden, měsíc a celkový úhrn srážek

měření rychlosti větru v km/h, mph, m/s, uzly (knots), a bft (Baeufortova stupnice), zobrazení maximální naměřené rychlosti větru

měření směru větru a jeho zobrazení pomocí animované větrné růžice

měření a zobrazení maximální rychlosti větru a maximální rychlosti závanu větru

programovatelné alarmy pro teplotu, vlhkost, windchill, rosný bod, dešťové srážky, rychlost větru, směr větru, barometrický tlak, možnost bouřek

možnost připojení vnitřní jednotky k počítači pomocí USB portu, USB kabel přiložen

 
 
Technické parametry:
přenosová frekvence: 868 MHz

vzdálenost mezi vnější a vnitřní částí: maximálně 70 až 130 metrů v otevřeném prostoru

měření barometrického tlaku: 920 až 1080 hPa, rozlišení: 0,1 hPa

měření teploty:
o vnitřní teplota: 0°C až + 65°C, rozlišení: 0,1°C, přesnost měření: +/-1°C
o venkovní teplota: -40°C až + 65°C, rozlišení: 0,1°C, přesnost měření: +/-1°C
měření relativní vlhkosti:

o vnitřní vlhkost: 1% až 99%, rozlišení: 1%, přesnost měření: +/-5%

o venkovní vlhkost: 1% až 99%, rozlišení: 1%, přesnost měření: +/-5%

měření směru větru: rozsah měření 0° až 360°, větrná růžice: 16 pozic

měření rychlosti větru a rychlosti nárazu větru: 0 až 160 km/h (až 45 m/s)
měření dešťových srážek: 0 až 9999 mm, rozlišení: 0,1 mm do 1000 mm a 1mm nad 1000 mm srážek
napájení:

o vnitřní část: 3 ks baterie typ AA (1,5V), lze napájet i z USB

o vnější část: 2 ks baterie typ AA (1,5V)
orientační životnost baterií (alkalických):
o vnitřní část: 12 měsíců
o vnější část: až 24 měsíců
požadavky pro připojení k počítači
o operační systém: Windows NT4, Windows 2000, XP

o velikost paměti : RAM minimálně 128 MB, doporučeno 256 MB a více

o prohlížeč : Internet Explorer 6.0 a vyšší
o USBport
 
 
zdroj: www.micronic.cz

 

 

Náhledy fotografií ze složky meteostanice CM 2000